Fenomenul Nadia implineste astazi 47 de ani! Transmite-i aici un mesaj

Nadia Comaneci Gimnastica
Data publicarii: Miercuri 12 Noiembrie 2008, 13:39
Data actualizarii: Miercuri 12 Noiembrie 2008, 16:37
Prima gimnasta din lume care a obtinut nota zece intr-un concurs, romanca Nadia Comaneci, implineste, azi, 47 de ani.

Nadia Comaneci s-a nascut la 12 noiembrie 1961, la Onesti. De la sase ani, Nadia a inceput sa practice gimnastica, iar la 11 ani, Nadia a ocupat locul I in proba de individual compus a Campionateluor nationale de juniori, dar si in concursul pe echipe.

Doi ani mai tarziu, la Internationalele Romaniei, Nadia Comaneci s-a clasat pe primul loc in cinci probe: individual compus, paralele inegale, sol, barna si sarituri. In 1975, la 14 ani, Nadia Comaneci a ocupat primul loc la Campionatele Europene in patru probe: individual compus, sarituri, paralele inegale si barna, si cucereste medalia de argint la sol. In competitia preolimpica din acelasi an, Nadia a castigat aurul la individual compus si la paralele inegale.

La Jocurile Olimpice de la Montreal, Nadia a devenit prima gimnasta din era moderna a acestui sport care a primit nota 10, dupa prestatie ei la paralele inegale. Pana la sfarsitul competitiei, gimnasta din Romania a mai obtinut inca sase note de zece. Nadia Comaneci a cucerit trei medalii de aur la Montreal, la individual compus, barna si paralele inegale, o medalie de argint pe echipe si o medalie de bronz la sarituri. Dupa JO de la Montreal, Nadia a aparut pe copertile revistelor Time, Newsweek si Sport Illustrated, toate in aceeasi saptamana.

La urmatoarele Jocuri Olimpice, in 1980, la Moscova, Nadia a cucerit doua medalii de aur, la sarituri si sol, si doua medalii de argint, in concursul pe echipe si la individual compus. Din 1989, Nadia a parasit Romania, stabilindu-se in Statele Unite ale Americii.

Transmite-i aici LA MULTI ANI Nadiei! Click aici pentrul portretul Nadiei pe Stirile Pro TV